Dominikańska Ekstremalna Droga Krzyżowa

Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej na zorganizowanych przez naszą fraternię dwóch trasach. 

Więcej informacji o genezie, idei i zasadach udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej można przeczytać na stronach tego wydarzenia. Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny i polega na indywidualnym przejściu nocą wcześniej przygotowanej i opisanej trasy, zgodnie z własnym tempem i możliwościami i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, w tym obostrzeń sanitarnych. Ta wędrówka ma mieć charakter modlitewny, towarzyszą jej rozważania przygotowane przez organizatorów EDK. Rozpoczęcie trasy po Mszy w kościele, przejście trasy i jej zakończenie – indywidualne, zależne od możliwości. Więcej szczegółów i wskazówek można znaleźć na stronach EDK.

  • tegoroczna Ekstremalna Droga Krzyżowa wystartuje w piątek, 19 marca 2021
  • początek obydwu tras - w kościele św. Dominika na warszawskim Służewie (ul. Dominikańska 2) podczas Mszy św. o godz. 18.00 
  • wydawanie pakietów uczestnikom obu tras (rozważania, opaska odblaskowa, opis trasy) - w godzinach 18.50-19.50
  • obowiązkowo należy posiadać odblask (zalecana kamizelka) i czołówkę (latarkę) - trasy biegną również wzdłuż poboczy nieoświetlonych dróg.
  • rejestracja uczestników na obie trasy trwa do 18 marca

Dołącz do wydarzenia na fb

#CzarnoBiałaEDK

Już po raz trzeci można będzie wyruszyć na trasę czarno-białą pod patronatem bł. Michała Czartoryskiego, która zaczyna się w dominikańskim kościele na warszawskim Służewie, a jej koniec znajduje się przy klasztorze mniszek dominikańskich w Radoniach koło Grodziska Mazowieckiego. W poprzednich latach na tę trasę wyruszyło ponad 200 osób.

To pierwsza w Polsce trasa łącząca dwa dominikańskie klasztory - i pierwsza, w której organizacji uczestniczą trzy gałęzie naszego Zakonu. Bracia są gospodarzami miejsca startu, mniszki wspierają uczestników modlitwą i czekają u celu, a świeccy dominikanie ze Służewa i Radoń przygotowali trasę i będą pomagać przy rejestracji i na zakończenie trasy.

Rejestracja uczestników
na #CzarnoBiałąEDK


  • trasa ma długość ok. 45 km, suma podejść 305 m; na kilku odcinkach droga może być dość błotnista (zależnie od pogody)
  • przebieg trasy: Warszawa – Józefosław – Mysiadło – Piaseczno – Nowa Iwiczna – Nowa Wola – Lesznowola – Magdalenka – Łazy – Walendów – Nadarzyn – Kopana – Terenia – Urszulin – Książenice – Radonie; szczegółowy opis przebiegu trasy będzie dostępny dla uczestników na rozpoczęcie trasy
  • zakończenie trasy - w sobotę przy klasztorze mniszek dominikańskich i kaplicy Matki Bożej Różańcowej w Radoniach koło Grodziska Mazowieckiego (ul. Widokowa 4)
  • powrót z Radoń – pieszo do Grodziska Mazowieckiego (5 km do stacji WKD Grodzisk Mazowiecki Radońska lub 6 km do stacji PKP Grodzisk Mazowiecki), skąd odjeżdżają pociągi do Warszawy; z samych Radoń autobusy do Grodziska Mazowieckiego kursują rzadko (co ok. 1,5-2 godziny). Możliwe jest także piesze dojście do miejscowości Odrano-Wola, gdzie kursy są częstsze (co ok. godzinę). Zalecamy zostawienie samochodów dzień wcześniej na parkingu przyklasztornym w Radoniach.

#PomarańczowaEDK

Zapraszamy także na trasę pomarańczową pod patronatem Sługi Bożego o. Jacka Woronieckiego OP. Trasa startuje z kościoła na warszawskim Służewie, prowadzi przez Zielonkę i dom generalny Zgromadzenia Sióstr Dominikanek-Misjonarek Jezusa i Maryi, założonego przez o. Jacka Woronieckiego, i kończy się w dominikańskim kościele św. Jacka przy ul. Freta na warszawskim Nowym Mieście, gdzie spoczywają doczesne szczątki o. Woronieckiego. W opiekę nad osobami pokonującymi tę trasę włączyły się kolejne wspólnoty dominikańskie: siostry z Zielonki oraz bracia z klasztoru i świeccy dominikanie z fraterni działającej przy ul. Freta.

Rejestracja uczestników
na #PomarańczowąEDK


  • trasa ma długość ok. 43 km, suma podejść 154 m; na kilku odcinkach droga może być dość błotnista (zależnie od pogody);
  • do przystanków komunikacji publicznej z każdego miejsca trasy odległość nie jest większa niż 3 km
  • przebieg trasy: Warszawa (Mokotów – Wawer – Rembertów) – Zielonka – Ząbki – Warszawa (Targówek – Praga-Północ – Nowe Miasto); szczegółowy opis przebiegu trasy będzie dostępny dla uczestników na rozpoczęcie trasy
  • zakończenie trasy - w sobotę przy kościele św. Jacka przy ul. Freta w Warszawie;
  • powrót – komunikacją miejską.