FAQ

Kim są świeccy dominikanie?

To osoby świeckie, należące do Kościoła katolickiego, które dzięki prowadzeniu Ducha Świętego realizują swoje chrześcijańskie życie według charyzmatu świętego Dominika. Poprzez składane przyrzeczenia stają się świeckimi członkami Zakonu Dominikańskiego i uczestniczą w jego misji głoszenia Ewangelii, realizując ją w miejscach, w których na co dzień żyją.

Czy świeccy dominikanie mogą żyć w małżeństwie?

Tak. Świeccy dominikanie składają przyrzeczenia, a nie śluby zakonne, a zatem mogą żyć w małżeństwie, zakładać rodzinę, mieć dzieci, pracują zawodowo, realizują swoje pasje, żyją wśród zupełnie zwyczajnych, codziennych spraw. Nie są osobami konsekrowanymi, chociaż przynależą do Zakonu Dominikańskiego.

Czy świeccy dominikanie noszą jakiś specjalny strój?

Świeccy dominikanie nie noszą habitów. Żyją w świecie, ubierają się jak ludzie świeccy, podejmując swoje obowiązki i zadania. Po rozpoczęciu formacji otrzymują dominikański szkaplerz, najczęściej w postaci medalika noszonego na szyi. Niekiedy noszą też dominikański krzyżyk albo mały znaczek dominikański w klapie marynarki ;)

Jakie obowiązki mają świeccy dominikanie?

O duchowych zobowiązaniach świeckich dominikanów mówi Reguła, zatwierdzona przez Stolicę Apostolską. Wśród środków, z których korzystamy do pogłębiania naszej relacji z Panem Bogiem, znajduje się możliwie codzienny udział w Eucharystii, sprawowanie Liturgii Godzin w jedności z Rodziną Dominikańską, modlitwa prywatna (rozmyślanie, różaniec) oraz studium. Ważnym elementem życia dominikańskiego jest także współtworzenie wspólnoty, w której odbywa się formację.

Jak zostać świeckim dominikaninem?

Najprościej – skontaktować się z kimś, kto już nim jest. Taka osoba pokieruje dalszymi krokami, zaprosi na spotkanie, przekaże kontakt do przełożonego wspólnoty. W Polsce działa obecnie 26 fraterni; w Warszawie funkcjonują dwie – jedna przy klasztorze na ul. Freta (fraternia bł. Bartolo Longo) oraz nasza, młoda fraternia bł. Michała Czartoryskiego przy klasztorze na Służewie. Jeśli chcesz się z nami skontaktować – zajrzyj tutaj.

Ile czasu trwa formacja świeckich dominikanów?

Szczerze mówiąc... całe życie :) Formacja podstawowa obejmuje pierwsze lata: najpierw zwykle kilka miesięcy postulatu, potem rok lub dwa przyglądania się z bliska życiu konkretnej wspólnoty i wymaganiom stawianym przez Regułę, a potem przynajmniej trzy lata przyrzeczeń czasowych. Po tym okresie można złożyć przyrzeczenia wieczyste, obowiązujące aż do śmierci. Po tych przyrzeczeniach rozpoczyna się okres formacji stałej – ciągłego zgłębiania prawdy Bożej, szukania Bożej woli i przekazywania innym tego, co samemu się przekontemplowało.

Czy są jacyś znani świeccy dominikanie?

Pewnie, że tak :) Do tego grona należało wiele osób, które cieszą się dziś chwałą nieba. Święta Katarzyna ze Sieny, święta Róża z Limy czy bł. Piotr Jerzy Frassati – to pewnie ci najbardziej znani. Singrid Undset, Zofia Kossak-Szczucka, Stefan Swieżawski czy Aldo Moro – oni też byli świeckimi dominikanami.