O dylematach katolika-polityka

Podczas spotkania 14 września 2022 r. z cyklu "Znaki czasu" nasz współbrat, prof. Mariusz Golecki, przedstawił nam skomplikowane zależności między polityką a wartościami chrześcijańskimi.

Słuchaliśmy o tym, co Kościół mówi o relacjach z państwem w Gaudium et spes, a także o nauczaniu Jana Pawła II w tym zakresie (m.in. w Centesimus annus).

Przykładem różnych postaw w polityce stały się historie dwóch świeckich dominikanów, którzy obecnie są kandydatami na ołtarze – Aldo Moro i Giorgio La Pira. Ich inspirujące życiorysy pozwoliły nam uświadomić sobie, przed jakimi wyzwaniami staje katolik aktywnie angażujący się w życie polityczne.

Mariusz z pasją podzielił się z nami swoją niemałą wiedzą – dziękujemy!


Aldo Moro (ur. 23 września 1916 r. w Maglie, zm. 9 maja 1978 r. w Rzymie) – włoski polityk, prawnik, nauczyciel akademicki i działacz katolicki, jeden z liderów Chrześcijańskiej Demokracji i jej sekretarz w latach 1959–1964, długoletni deputowany, minister w różnych resortach, w latach 1963–1968 i 1974–1976 premier Włoch stojący na czele pięciu gabinetów. W 1978 porwany, więziony i następnie zamordowany przez terrorystów z Czerwonych Brygad.

Był świeckim dominikaninem. Nigdy nie krył się ze swoją wiarą, spotykał się ze św. o. Pio z Pietrelciny. W 2012 r, wszczęto jego proces beatyfikacyjny, m.in. za sprawą świadectwa kardynała Francesca Colasuonno, który złożył oświadczenie, że w 1980 r. podczas ataku bojówkarzy na nuncjaturę w Mozambiku modlił się o ocalenie za pośrednictwem Aldo Moro [za: Wikipedia]


Giorgio La Pira (ur. 9 stycznia 1904 r. w Pozzallo, zm. 5 listopada 1977 r. we Florencji) – burmistrz Florencji, świecki dominikanin, profesor prawa. 

W 1986 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 5 lipca 2018 r. papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót – od tej pory przysługuje mu tytuł czcigodnego sługi Bożego [tekst na podstawie: Wikipedia]