Wszystkie artykuły

OBYŚMY SPOTKALI SIĘ W NIEBIE

Niebo jest naszą ojczyzną. Mamy nadzieję, że spotkamy się tam ze wszystkimi, którzy poprzedzili nas w ziemskiej wędrówce.

BŁOGOSŁAWIENI CZYSTEGO SERCA

Boże, Ty zechciałeś ubogacić swój Kościół różnymi darami Świętych Zakonu Kaznodziejskiego, daj nam tak ich naśladować, abyśmy mogli kiedyś połączyć się z nimi w wiecznej radości.

MIŁOŚĆ ŚWIADCZONA NASZYM ZMARŁYM

Listopad to szczególny czas, w którym z całym Kościołem pamiętamy o naszych zmarłych braciach i siostrach, prosząc dla nich o Boże miłosierdzie.

O FORMULE PROFESJI

Złożenie przyrzeczeń to dla mnie przede wszystkim wielka łaska i dar od Boga, bo już nie jeden raz doświadczyłem, że ilekroć wydaje mi się, że to ja Bogu coś daję, obiecuję, deklaruję – to tak naprawdę dużo więcej daje On, a moja deklaracja jest tylko marną odpowiedzią na Jego wcześniejsze zaproszenie i obdarowanie.

ŚLADAMI BŁOGOSŁAWIONEGO MICHAŁA

W dniach 1-4 maja 2019 kilkanaście osób z naszej powstającej fraterni wzięło udział w parafialnej pielgrzymce śladami błogosławionego Michała Czartoryskiego po jego rodzinnych stronach.

MIEJ MIŁOSIERDZIE DLA NAS I ŚWIATA CAŁEGO

W wigilię święta Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia, już po raz drugi nasza powstająca fraternia zaprosiła do wspólnej modlitwy w ramach Nocy Miłosierdzia na Służewie.

DOMINIKAŃSKA EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA

Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej na zorganizowanych przez naszą powstającą fraternię dwóch trasach – w tym jednej zupełnie nowej.

NIE STRACIĆ ANI DNIA

Pewnie każdemu z nas zdarzają się takie dni, gdy liczba spraw do załatwienia wraz z upływem godzin tylko rośnie, praca nam nie idzie, a zwykłe sprawy wydają się nas przerastać. Czasami po prostu tak już jest, pewnie nie ma jednej konkretnej przyczyny takich splotów okoliczności. Jest jednak coś, co pomaga nawet wśród takiego chaosu zachować pokój w sercu.

POSŁANIEC MARYI

Kim byli rozarianie? Dlaczego na ramieniu nosili różaniec i zapisywali swoich trudnych współmałżonków do kościelnych bractw bez ich wiedzy?

WALKA O RÓŻANIEC ŚW. PAWŁA VI

Kanonizowany niedawno papież ma swój istotny wkład w rozwój modlitwy różańcowej w okresie posoborowym.

MAM MARZENIE...

W dniach 4-7 października 2018 r. w Korbielowie odbyły się rekolekcje dla świeckich dominikanów Prowincji Polskiej. Uczestniczyło w nich ok. 130 osób z fraterni w Polsce, ale też z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Nie zabrakło sześciorga wspaniałych z naszej tworzącej się fraterni.

RÓŻANIEC WYZWANIEM DLA (ŚWIECKICH) DOMINIKANÓW

Dziś może dla wielu osób nie być oczywiste, jak ścisłe i wielowiekowe są związki modlitwy różańcowej z Zakonem Dominikańskim

BO KOCHAMY KOŚCIÓŁ

Wraz z parafią św. Dominika na warszawskim Służewie chcemy przeżyć piątek, 14 września 2018 r., jako dzień wynagrodzenia za to zło. Chcemy też błagać miłosiernego Boga o to, aby ofiary tych przestępstw i nadużyć znalazły odpowiednią pomoc i opiekę, a krzywdziciele i ci, którzy na to przyzwalali lub nie reagowali dostatecznie skutecznie - aby otrzymali łaskę skruchy i nawrócenia.

DROGA ŚWIATŁA

W sobotę, 7 kwietnia, w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego w kościele na Służewie odbyło się przygotowane przez naszą wspólnotę nabożeństwo Drogi Światła. Podczas 14 stacji rozważaliśmy poszczególne spotkania Chrystusa Zmartwychwstałego z uczniami, dziękując Mu za Jego miłosierdzie i łaski płynące z Jego zmartwychwstania. Naszą modlitwą otaczaliśmy tego wieczoru wszystkich, którzy nie szukają Bożego miłosierdzia, trwając w ciemności i śmierci grzechu. Modliliśmy się także za braci dominikanów, którzy następnego dnia w Krakowie złożyli swoje śluby wieczyste w naszym Zakonie.

Zapraszamy do posłu...

CZARNO-BIAŁA EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA

Serdecznie zapraszamy do zorganizowanej przez naszą tworzącą się fraternię nowej trasy podczas tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Pod patronatem bł. Michała Czartoryskiego powstała trasa czarno-biała, która będzie zaczynać się w dominikańskim kościele na warszawskim Służewie, a jej koniec znajduje się przy klasztorze mniszek dominikańskich w Radoniach koło Grodziska Mazowieckiego. 

To pierwsza w Polsce trasa łącząca dwa dominikańskie klasztory - i pierwsza, w której organizacji uczestniczą trzy gałęzie naszego Zakonu. Bracia są gospodarzami miejsca wyruszenia, mniszki wspierają uczestni...

JEGO MĘKA JEST BRAMĄ

W piątek, 2 marca 2018, nasza tworząca się fraternia poprowadziła wieczorne nabożeństwo drogi krzyżowej w kościele na Służewie.

W DOMU POSŁUSZEŃSTWA

W tym roku kalendarz sprawia nam kilka niespodzianek. Środa Popielcowa łączy się z popularnymi walentynkami, Wielkanoc przypada w Prima Aprilis ;) Dla Rodziny Dominikańskiej jest jeszcze jedno specyficzne połączenie dat.

W poniedziałek, 12 lutego, wspominaliśmy bł. Reginalda, jednego z pierwszych braci dominikanów, któremu Zakon (w tym również my, świeccy dominikanie) zawdzięcza szkaplerz maryjny. Z rąk Reginalda swój habit przyjął bł. Jordan z Saksonii, którego Kościół wspomina w liturgii... dzień później - we wtorek, 13 lutego. Obłóczyny te miały miejsce w... Środę Popielcową 1220 roku. Mamy...

POMÓŻ NAM BYĆ KOŚCIOŁEM WYCHODZĄCYM

Podczas wizyty w Peru w niedzielę, 21 stycznia, papież Franciszek modlił się w katedrze w Limie przed relikwiami świętych tego narodu. Wśród nich jest troje świętych dominikańskich, w tym Róża z Limy, świecka dominikanka, patronka Ameryki Południowej.

NASZA ZWYKŁA ŚWIĘTOŚĆ

Co roku około pierwszej dekady stycznia Kościół kończy świętowanie tajemnicy Bożego Narodzenia i rozpoczyna czas, który często nazywany jest w liturgii Okresem Zwykłym. Kapłani sprawujący Mszę wracają do zielonych ornatów, w ciągu tygodnia i w niedziele słuchamy kolejno następujących po sobie fragmentów Ewangelii, a hymny brewiarzowe z powrotem zmieniają się z dnia na dzień. Tak właśnie wygląda czas, który w przedsoborowych księgach liturgicznych określano jako tempus ordinarium albo tempus per annum – Okres Zwykły, czas w ciągu roku.

Dlaczego nazywamy go „zwykłym”? Zamiast odwoływać się do os...

SKORO I TAK NIE DOTRZYMAM POSTANOWIEŃ...

Postanowienia noworoczne są przede wszystkim pożywką dla wszystkich satyryków i kpiarzy. Jeśli celem podejmowania postanowień miałoby być tylko samo ich podejmowanie – bo przecież wiemy dobrze, że na pewno nie damy rady ich dotrzymać – bylibyśmy już tylko o krok od cynizmu

CREDO EUCHARYSTYCZNE

Nikolett Murányi, świecka dominikanka z Węgier, przygotowała eucharystyczne Credo. W krótkich słowach wyraża ono całość katolickiej wiary w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

LITANIA DO DOMINIKAŃSKICH ŚWIĘTYCH

7 listopada wspominamy Świętych naszego Zakonu. W litanii możemy wymienić tylko tych, których świętość oficjalnie potwierdził Kościół. Wierzymy jednak, że w niebie czeka na nas dużo liczniejsza rzesza naszych braci i sióstr.

WSPÓLNOTA – PIERWSZE MIEJSCE GŁOSZENIA

Musimy odkryć, tak jak odkrył to Marcin de Porres, że jesteśmy zaproszeni do życia wśród ludzkich zranień i niesienia pomocy tym, którzy są odrzuceni i niechciani.

HISTORIA RÓŻAŃCA

Na zakończenie października - miesiąca różańca - zachęcamy do poświęcenia kilku chwil aby poznać historię tej modlitwy którą w swoim wykładzie przybliża o. Vladimir Koudelka OP.

REKOLEKCJE O DUCHOWOŚCI DOMINIKAŃSKIEJ

W tym roku już po raz czwarty odbędą się rekolekcje dla osób świeckich, które chcą w codzienności realizować charyzmat św. Dominika. Ich organizatorem jest Rada Prowincjalna Świeckich Dominikanów w Polsce oraz zespół Dominikańskiego Domu Rekolekcyjnego w Korbielowie.

Rekolekcje odbędą się w dniach 26-29 września 2017 r. (początek we wtorek późnym popołudniem, zakończenie w piątek po obiedzie). W spotkaniu będą uczestniczyć świeccy dominikanie z kilku fraterni, którzy podzielą się swoimi sposobami na praktykowanie duchowości dominikańskiej. 

Hasłem tegorocznych rekolekcji są słowa zaczerpnięte ...