Wszystkie wpisy

NOC MIŁOSIERDZIA 2024

Tydzień po Wielkiej Nocy zebraliśmy się na Dominikańskiej by w jeszcze duchu Oktawy, a przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego rozważać ten fakt i próbować wejść głębiej w jego tajemnicę.

DOMINIKAŃSKA EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA

Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej na zorganizowanych przez naszą fraternię dwóch trasach.

SPOTKANIE OPŁATKOWE

Christus Natus Est! Trwając w świątecznej radości spotkaliśmy się na wspólnym kolędowaniu, łamaniu opłatkiem i poczęstunku

BŁOGOSŁAWIENI CZYSTEGO SERCA

Boże, Ty zechciałeś ubogacić swój Kościół różnymi darami Świętych Zakonu Kaznodziejskiego, daj nam tak ich naśladować, abyśmy mogli kiedyś połączyć się z nimi w wiecznej radości.

OBYŚMY SPOTKALI SIĘ W NIEBIE

Niebo jest naszą ojczyzną. Mamy nadzieję, że spotkamy się tam ze wszystkimi, którzy poprzedzili nas w ziemskiej wędrówce.

MIŁOŚĆ ŚWIADCZONA NASZYM ZMARŁYM

Listopad to szczególny czas, w którym z całym Kościołem pamiętamy o naszych zmarłych braciach i siostrach, prosząc dla nich o Boże miłosierdzie.

O FORMULE PROFESJI

Złożenie przyrzeczeń to dla mnie przede wszystkim wielka łaska i dar od Boga, bo już nie jeden raz doświadczyłem, że ilekroć wydaje mi się, że to ja Bogu coś daję, obiecuję, deklaruję – to tak naprawdę dużo więcej daje On, a moja deklaracja jest tylko marną odpowiedzią na Jego wcześniejsze zaproszenie i obdarowanie.

AGNIESZKO, ODPOCZYWAJ W POKOJU!

W piątek, 2 czerwca 2023 r., pożegnaliśmy w Sandomierzu naszą siostrę, śp. Agnieszkę Różę Pietrusińską OP.

ODESZŁA AGNIESZKA RÓŻA PIETRUSIŃSKA

W poranek Pięćdziesiątnicy, w dniu 28 maja 2023 r., w szpitalu w Warszawie, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarła Agnieszka Róża Pietrusińska OP, profeska z naszej fraterni. Miała 39 lat, w Zakonie przeżyła ostatnie 3 lata.

JARMARKOWA STREFA DOMINIKAŃSKA

W niedzielę, 28 maja 2023 r., zgodnie z wieloletnią tradycją włączyliśmy się jako fraternia w Jarmark św. Dominika na Służewie, przygotowując Strefę Dominikańską.

REKOLEKCJE O MODLITWIE

W dniach 12-14 maja 2023 r. nasza fraternia przeżywała swoje coroczne rekolekcje w ośrodku rekolekcyjnym w Kaniach koło Warszawy.

CZWORO NOWYCH PROFESÓW WIECZYSTYCH

W środę, 26 kwietnia 2023 r., dwie nasze siostry: Marta i Iryna oraz dwóch braci: Michał i Bartłomiej złożyli swoje przyrzeczenia wieczyste w Zakonie Kaznodziejskim. Wielka radość!

POLSCY DOMINIKANIE PO 800 LATACH

W poniedziałek, 24 kwietnia 2023 r., w Centrum Prawa Kanonicznego Wydziału Prawa i Administracji UW odbył się wykład prowincjała polskich dominikanów, o. Łukasza Wiśniewskiego.

NOC MIŁOSIERDZIA

W sobotę, 15 kwietnia 2023 r., w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego w kościele na Służewie odbyło się przygotowane przez naszą wspólnotę czuwanie w ramach Nocy Miłosierdzia.

WIOSNA DUSZY

Sobotę, 11 marca 2023 r., spędziliśmy na wielkopostnym dniu skupienia.

DOMINIKAŃSKA EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA 2023

Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej na zorganizowanych przez naszą fraternię dwóch trasach.

NA ŚWIĘTY KRZYŻ

W sobotę, 25 lutego 2023 r., na rozpoczęcie Wielkiego Postu, część naszej fraterni wybrała się na jednodniową pielgrzymkę pokutną.

POKÓJ MÓJ DAJĘ WAM!

Takie hasło przyświeca tegorocznej edycji Zdrapki Wielkopostnej. Po raz kolejny włączyliśmy się w jej dystrybucję na Służewie.

MAMY NOWEGO ASYSTENTA

Z radością informujemy, że br. Łukasz Wiśniewski OP, prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu, mianował 15 lutego 2023 r. nowym Asystentem naszej fraterni na okres 3 lat brata Dominika Zarychtę OP.

NIE WZIĘLIŚMY SIĘ ZNIKĄD

Hanna († V 2019), Grażyna († XI 2020), Stanisław († XII 2020), Zygmunt († I 2021)... Co roku 7 lutego Zakon Dominikański wspomina zmarłych rodziców braci i sióstr Zakonu.

PODWÓJNY JUBILEUSZ AKWINATY

Stolica Apostolska udzieliła przywileju odpustu zupełnego każdemu, kto będzie uczestniczyć w celebracjach związanych z podwójnym jubileuszem św. Tomasza z Akwinu.

POSTULAT WYSTARTOWAŁ

czwartek, 19 stycznia 2023 r., wieczornym spotkaniem modlitewnym rozpoczęliśmy w naszej fraterni postulat. Do udziału w pierwszym etapie rozeznawania powołania zgłosiło się w tym roku 7 osób.

BRATERSKIE SPOTKANIE

W środę, 11 stycznia 2023 r., naszą fraternię odwiedził prowincjał polskich dominikanów, br. Łukasz Wiśniewski OP.

ŚWIĄTECZNIE Z BRAĆMI NOWICJUSZAMI

W środę, 5 stycznia 2023 r., mieliśmy wyjątkową radość spotkać się ze sobą nawzajem i z braćmi nowicjuszami na wspólnym kolędowaniu i świętowaniu.

WOJNA... SPRAWIEDLIWA?

Czy jakakolwiek wojna może być sprawiedliwa? Co na ten temat mówi Kościół? Czy da się usprawiedliwić przemoc, zabijanie i obronę własnej Ojczyzny? Czy zawsze, czy tylko w określonych sytuacjach?

PRZYJDŹ, PANIE JEZU

W pierwszą sobotę Adwentu, 3 grudnia 2022 r., spotkaliśmy się w gronie naszej fraterni na dniu skupienia.

SPOŁECZNE ASPEKTY SPOŻYWANIA ALKOHOLU

W środę, 23 listopada 2022 r., zaprosiliśmy na nasze fraterniane spotkanie pana doktora Leszka Wiwałę.

POŚLIJ MNIE!

W sobotę, 22 października 2022 r., wzięliśmy udział w jubileuszowym spotkaniu Rodziny Dominikańskiej "Poślij mnie", które odbyło się w Krakowie.

DOMINIKAŃSKA PODKOWA

W sobotę, 8 października 2022 r., spotkaliśmy się wyjazdowo w Podkowie Leśnej, by spędzić ze sobą czas korzystając z pięknej polskiej jesieni.

STRZAŁKA CZASU MA TYLKO JEDEN KIERUNEK

Podczas spotkania otwartego 28 września 2022 r. naszym gościem był p. dr Piotr Kociński, który podjął temat „Człowiek a technologia – wyzwania i zagrożenia”.

KU GÓRZE, JAK DOMINIK

W środę, 21 września 2022 r., odbyło się pierwsze powakacyjne comiesięczne spotkanie formacyjne dla profesów czasowych i nowicjuszy.

O DYLEMATACH KATOLIKA-POLITYKA

Podczas spotkania 14 września 2022 r. z cyklu "Znaki czasu" nasz współbrat, prof. Mariusz Golecki, przedstawił nam skomplikowane zależności między polityką a wartościami chrześcijańskimi.

NOWY POCZĄTEK WZRASTANIA

W środę, 7 września 2022 r., zainaugurowaliśmy kolejny rok naszych regularnych spotkań we fraterni.

DOMINIKAŃSKA EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA

Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej na zorganizowanych przez naszą fraternię dwóch trasach.

DOMINIKAŃSKA EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA

Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej na zorganizowanych przez naszą fraternię dwóch trasach.

WOLNOŚĆ «OD» CZY WOLNOŚĆ «DO»?

O wolności, ludzkiej woli, wzajemnym wpływie woli na intelekt, o wybieraniu dobra i unikaniu niewoli grzechu...

PIĄTE URODZINY

19 lutego 2016 r. - dokładnie pięć lat temu - na Służewie po raz pierwszy spotkała się grupa osób, które myślały o rozpoczęciu formacji jako świeccy dominikanie.

PRZYOBLECZENI W CHRYSTUSA

Wspominamy dziś bł. Reginalda z Orleanu, przez którego Maryja ofiarowała Zakonowi Dominikańskiemu szkaplerz.

MRÓWKA POZNAJĄCA SŁONIA

Za nami trzecie w tym roku spotkanie formacyjne dla świeckich dominikanów z całej Polski (i nie tylko). Tym razem o mistykach dominikańskich - z o. Szymonem Popławskim OP.

KTO ODCHODZI, KTO ZOSTAJE?

O różnych sposobach odejścia z Kościoła mówiliśmy na kolejnym otwartym spotkaniu naszej fraterni w dniu 27 stycznia 2021 r.

ZDOLNI DO...?

Czy będąc świeckim dominikaninem, mam być zdolny do wszystkiego...? Na szczęście nie!

DZIELIĆ WŁOS NA CZWORO... PO DOMINIKAŃSKU?

Do tej pory wielu z nas św. Tomasz kojarzył się z hermetycznym i dość trudnym językiem. A tymczasem...

NASZA ZWYKŁA ŚWIĘTOŚĆ

To czas, kiedy mamy uczyć się, jak żyć w łasce Bożej w taki sposób, aby stało się to naszą normalnością i codziennością, aby całość tajemnicy Chrystusa przeniknęła każdy najdrobniejszy nawet aspekt naszego życia.

DOMINIKANIE = GWIAZDY?

I dlaczego w ogóle znak zapytania?

A WCIĄŻ (JAK) ŻYWY...!

Dziś nasz Zakon rozpoczyna radosne obchody jubileuszu 800. rocznicy śmierci swojego założyciela, św. Dominika.

SKORO I TAK NIE DOTRZYMAM POSTANOWIEŃ...

Postanowienia noworoczne są przede wszystkim pożywką dla wszystkich satyryków i kpiarzy. Jeśli celem podejmowania postanowień miałoby być tylko samo ich podejmowanie – bo przecież wiemy dobrze, że na pewno nie damy rady ich dotrzymać – bylibyśmy już tylko o krok od cynizmu

NA NOWO POSŁANI DO WARSZAWY I DALEJ!

22 grudnia 1216 r. papież Honoriusz III zatwierdził istnienie zakonu kaznodziejów, do którego miłosierny Bóg zaprosił także i nas wiele wieków później.

SKUPIENIE, MODLITWA, WSPÓLNOTA

Dziś nasza fraternia przeżywa swój adwentowy dzień skupienia, niestety w większości w trybie online.

WSZYSTKO WAM BĘDZIE OTWORZONE PRZEZ KONTEMPLACJĘ

Gościem naszego kolejnego spotkania online był o. Krzysztof Pałys OP.

KATARZYNA SZEŚĆ WIEKÓW PÓŹNIEJ

W gronie ponad 70 przedstawicieli większości fraterni w Polsce uczestniczyliśmy w spotkaniu formacyjnym, poświęconym w całości postaci i dziedzictwo św. Katarzyny ze Sieny, patronki świeckich dominikanów.

DZIĘKUJEMY, PAMIĘTAMY!

Dziś miłosierny Ojciec wezwał do siebie Małgorzatę Mazur OPs, wieloletnią przełożoną Rady Prowincjalnej świeckich dominikanów w Polsce.

ŚLADAMI BŁOGOSŁAWIONEGO MICHAŁA

W dniach 1-4 maja 2019 kilkanaście osób z naszej powstającej fraterni wzięło udział w parafialnej pielgrzymce śladami błogosławionego Michała Czartoryskiego po jego rodzinnych stronach.

MIEJ MIŁOSIERDZIE DLA NAS I ŚWIATA CAŁEGO

W wigilię święta Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia, już po raz drugi nasza powstająca fraternia zaprosiła do wspólnej modlitwy w ramach Nocy Miłosierdzia na Służewie.

DOMINIKAŃSKA EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA

Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej na zorganizowanych przez naszą powstającą fraternię dwóch trasach – w tym jednej zupełnie nowej.

NIE STRACIĆ ANI DNIA

Pewnie każdemu z nas zdarzają się takie dni, gdy liczba spraw do załatwienia wraz z upływem godzin tylko rośnie, praca nam nie idzie, a zwykłe sprawy wydają się nas przerastać. Czasami po prostu tak już jest, pewnie nie ma jednej konkretnej przyczyny takich splotów okoliczności. Jest jednak coś, co pomaga nawet wśród takiego chaosu zachować pokój w sercu.

POSŁANIEC MARYI

Kim byli rozarianie? Dlaczego na ramieniu nosili różaniec i zapisywali swoich trudnych współmałżonków do kościelnych bractw bez ich wiedzy?

WALKA O RÓŻANIEC ŚW. PAWŁA VI

Kanonizowany niedawno papież ma swój istotny wkład w rozwój modlitwy różańcowej w okresie posoborowym.

MAM MARZENIE...

W dniach 4-7 października 2018 r. w Korbielowie odbyły się rekolekcje dla świeckich dominikanów Prowincji Polskiej. Uczestniczyło w nich ok. 130 osób z fraterni w Polsce, ale też z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Nie zabrakło sześciorga wspaniałych z naszej tworzącej się fraterni.

RÓŻANIEC WYZWANIEM DLA (ŚWIECKICH) DOMINIKANÓW

Dziś może dla wielu osób nie być oczywiste, jak ścisłe i wielowiekowe są związki modlitwy różańcowej z Zakonem Dominikańskim

BO KOCHAMY KOŚCIÓŁ

Wraz z parafią św. Dominika na warszawskim Służewie chcemy przeżyć piątek, 14 września 2018 r., jako dzień wynagrodzenia za to zło. Chcemy też błagać miłosiernego Boga o to, aby ofiary tych przestępstw i nadużyć znalazły odpowiednią pomoc i opiekę, a krzywdziciele i ci, którzy na to przyzwalali lub nie reagowali dostatecznie skutecznie - aby otrzymali łaskę skruchy i nawrócenia.

DROGA ŚWIATŁA

W sobotę, 7 kwietnia, w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego w kościele na Służewie odbyło się przygotowane przez naszą wspólnotę nabożeństwo Drogi Światła. Podczas 14 stacji rozważaliśmy poszczególne spotkania Chrystusa Zmartwychwstałego z uczniami, dziękując Mu za Jego miłosierdzie i łaski płynące z Jego zmartwychwstania. Naszą modlitwą otaczaliśmy tego wieczoru wszystkich, którzy nie szukają Bożego miłosierdzia, trwając w ciemności i śmierci grzechu. Modliliśmy się także za braci dominikanów, którzy następnego dnia w Krakowie złożyli swoje śluby wieczyste w naszym Zakonie.

Zapraszamy do posłu...

CZARNO-BIAŁA EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA

Serdecznie zapraszamy do zorganizowanej przez naszą tworzącą się fraternię nowej trasy podczas tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Pod patronatem bł. Michała Czartoryskiego powstała trasa czarno-biała, która będzie zaczynać się w dominikańskim kościele na warszawskim Służewie, a jej koniec znajduje się przy klasztorze mniszek dominikańskich w Radoniach koło Grodziska Mazowieckiego. 

To pierwsza w Polsce trasa łącząca dwa dominikańskie klasztory - i pierwsza, w której organizacji uczestniczą trzy gałęzie naszego Zakonu. Bracia są gospodarzami miejsca wyruszenia, mniszki wspierają uczestni...

JEGO MĘKA JEST BRAMĄ

W piątek, 2 marca 2018, nasza tworząca się fraternia poprowadziła wieczorne nabożeństwo drogi krzyżowej w kościele na Służewie.

W DOMU POSŁUSZEŃSTWA

W tym roku kalendarz sprawia nam kilka niespodzianek. Środa Popielcowa łączy się z popularnymi walentynkami, Wielkanoc przypada w Prima Aprilis ;) Dla Rodziny Dominikańskiej jest jeszcze jedno specyficzne połączenie dat.

W poniedziałek, 12 lutego, wspominaliśmy bł. Reginalda, jednego z pierwszych braci dominikanów, któremu Zakon (w tym również my, świeccy dominikanie) zawdzięcza szkaplerz maryjny. Z rąk Reginalda swój habit przyjął bł. Jordan z Saksonii, którego Kościół wspomina w liturgii... dzień później - we wtorek, 13 lutego. Obłóczyny te miały miejsce w... Środę Popielcową 1220 roku. Mamy...

POMÓŻ NAM BYĆ KOŚCIOŁEM WYCHODZĄCYM

Podczas wizyty w Peru w niedzielę, 21 stycznia, papież Franciszek modlił się w katedrze w Limie przed relikwiami świętych tego narodu. Wśród nich jest troje świętych dominikańskich, w tym Róża z Limy, świecka dominikanka, patronka Ameryki Południowej.

CREDO EUCHARYSTYCZNE

Nikolett Murányi, świecka dominikanka z Węgier, przygotowała eucharystyczne Credo. W krótkich słowach wyraża ono całość katolickiej wiary w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

LITANIA DO DOMINIKAŃSKICH ŚWIĘTYCH

7 listopada wspominamy Świętych naszego Zakonu. W litanii możemy wymienić tylko tych, których świętość oficjalnie potwierdził Kościół. Wierzymy jednak, że w niebie czeka na nas dużo liczniejsza rzesza naszych braci i sióstr.

WSPÓLNOTA – PIERWSZE MIEJSCE GŁOSZENIA

Musimy odkryć, tak jak odkrył to Marcin de Porres, że jesteśmy zaproszeni do życia wśród ludzkich zranień i niesienia pomocy tym, którzy są odrzuceni i niechciani.

HISTORIA RÓŻAŃCA

Na zakończenie października - miesiąca różańca - zachęcamy do poświęcenia kilku chwil aby poznać historię tej modlitwy którą w swoim wykładzie przybliża o. Vladimir Koudelka OP.

REKOLEKCJE O DUCHOWOŚCI DOMINIKAŃSKIEJ

W tym roku już po raz czwarty odbędą się rekolekcje dla osób świeckich, które chcą w codzienności realizować charyzmat św. Dominika. Ich organizatorem jest Rada Prowincjalna Świeckich Dominikanów w Polsce oraz zespół Dominikańskiego Domu Rekolekcyjnego w Korbielowie.

Rekolekcje odbędą się w dniach 26-29 września 2017 r. (początek we wtorek późnym popołudniem, zakończenie w piątek po obiedzie). W spotkaniu będą uczestniczyć świeccy dominikanie z kilku fraterni, którzy podzielą się swoimi sposobami na praktykowanie duchowości dominikańskiej. 

Hasłem tegorocznych rekolekcji są słowa zaczerpnięte ...