Miej miłosierdzie dla nas i świata całego

W wigilię święta Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia, już po raz drugi nasza powstająca fraternia zaprosiła do wspólnej modlitwy w ramach Nocy Miłosierdzia na Służewie.

To był czas, kiedy mogliśmy wspólnie doświadczać Bożego miłosierdzia, a jednocześnie nabierać mocy, by stawać się wiernymi świadkami i głosić je wszędzie tam, gdzie jesteśmy posyłani. To też czas kończący Oktawę Wielkanocy, a więc była to okazja do wspólnego radowania się ze Zmartwychwstania naszego Pana i karmienia się Jego słowem. 

Zaczęliśmy ten wieczór od nabożeństwa Drogi Światła, w trakcie której, opierając się na Słowie Bożym i rozważaniach autorstwa abp. Grzegorza Rysia, przeszliśmy przez 10 spotkań Zmartwychwstałego Jezusa z uczniami. Modlitwie i procesji za Najświętszym Sakramentem towarzyszył także śpiew wezwań litanii do Bożego miłosierdzia. Specjalne oświetlenie naszej służewskiej świątyni zapewniła firma Studio1 - serdecznie dziękujemy!

Następnie we wspólnej modlitwie zawierzenia i koronce do Bożego Miłosierdzia oddaliśmy Bogu najważniejsze sprawy człowieka i całego świata. Modliliśmy się m.in. za nieuleczalnie chorych, za wykorzystanych i skrzywdzonych, za prześladowców i oprawców, za skłócone małżeństwa i ludzi, którzy boją się kochać.

Podczas konferencji, która była kolejnym punktem tego wieczoru, o. Rafał Szymko OP mówił o Bożym Miłosierdziu w odniesieniu do posynodalnej adhortacji apostolskiej papieża Franciszka Christus vivit, skierowanej do młodych i całego ludu Bożego. Ojciec Rafał zwrócił uwagę na zawarte w tej adhortacji trzy fundamentalne prawdy, które w pełni wyrażają to, czym jest Boże Miłosierdzie. 

Pierwszą z nich jest to, że Bóg nas kocha, a Słowo Boże o tej miłości opowiada w bardzo różny sposób. Druga prawda to ta, że Chrystus z miłości oddał swoje życie, aby nas zbawić, że Chrystus nas zbawia, mimo że my w swojej słabości odrzucamy miłość Boga. Kocha nas pomimo naszej grzeszności, bo tylko to, co jest kochane, może być zbawione. Trzecia prawda mówi o tym, że Chrystus żyje, że możemy Go spotkać każdego dnia, dlatego wiele razy i w bardzo różny sposób pokazywał się uczniom po zmartwychwstaniu, ale nadal chce ukazywać się również dzisiaj, każdemu z nas. 

Po raz pierwszy w historii Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przekazało innej parafii – tej naszej, na Służewie – Balsam Miłosierdzia, dlatego mogliśmy w trakcie tej nocy przyjąć namaszczenie. Podczas gestu namaszczenia naszych dłoni kapłan wypowiadał słowa „Idź i bądź miłosierny”. Nasze „Amen” miało wyrazić nie tylko naszą gotowość do osobistego zanurzenia się w Bożym miłosierdziu, ale także do tego, aby nieść je dalej. 

Kulminacyjnym punktem Nocy była sprawowana o północy Eucharystia Niedzieli Miłosierdzia.

W Drodze Światła udział wzięło ok. 400 osób. Dziękujemy za wspólną modlitwę. Niech Boże Miłosierdzie będzie uwielbione i rozlewa się obficie na każdego z nas.

Zapraszamy do posłuchania nagrań z tej Nocy, a także do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
 

Przejdź do fotogalerii