Obserwatorium wiary
Nierzadko słyszymy różne zarzuty ze strony osób, które nie czują się związane z Kościołem - i nie wiemy, jak na nie odpowiadać. W ramach Obserwatorium wiary chcemy przyglądać się własnej wierze i temu, czego naucza Kościół, aby umieć podejmować rozmowę z osobami, które na swój sposób szukają Pana Boga i czekają na kogoś, kto pomoże im się z Nim oswoić. A kimś takim może być każdy z nas!


Zapraszamy na comiesięczne spotkania w klasztorze naszych braci na warszawskim Służewie!

Edycja 2018/2019

W tegorocznej edycji #ObserwatoriumWiary chcemy mówić o 7 cudach świata – sakramentach, które otrzymujemy w Kościele.

Czy Msza św. jest pamiątką czy ofiarą? Ile razy dziennie można przyjmować komunię? Kto może chrzcić? Czy do sakramentu chorych trzeba być już jedną nogą w grobie? Czym jest żal doskonały? Czy małżeństwo trwa po śmierci? Czy wdowiec może zostać księdzem? To tylko niektóre z pytań, na które będziemy razem z nimi szukać odpowiedzi.

S02E08 – Małżeństwo: kajdany czy skrzydła?

4 czerwca 2019 r., o. Mirosław Pilśniak OP

Ostatnie spotkanie w tegorocznym cyklu "7 cudów świata" poświęcone było sakramentowi małżeństwa.

Czy to sakrament dla każdego? Jak dobrze go przyjąć, a potem żyć nim przez całe życie? Dlaczego małżeństwo jest w ogóle sakramentem i co to oznacza?

Dzięki pomocy o. Mirosława Pilśniaka OP, duszpasterza narzeczonych i małżeństw, który pracuje w klasztorze przy ul. Freta w Warszawie, mogliśmy poznać odpowiedzi na te i inne pytania..

S02E07 – Spowiedź: sakrament umarłych?

25 kwietnia 2019 r., o. dr Jarosław Głodek OP

Tym razem spotkanie w tegorocznym cyklu poświęcone było sakramentowi spowiedzi.

Czy spowiedź to jedynie duchowa pralnia, z której wychodzimy oczyszczeni? Jak doświadczyć Bożego miłosierdzia w konfesjonale? Jak to możliwe, że Bóg gładzi nasze grzechy? I po co jeszcze pokuta?

Odpowiedzi szukaliśmy razem z o. dr. Jarosławem Głodkiem OP, duszpasterzem z klasztoru przy ul. Freta.

S02E06 – Chrzest: z tradycji czy na wieczność?

28 marca 2019 r., p. dr Elżbieta Wiater

Kolejne spotkanie w tegorocznym cyklu poświęcone było sakramentowi chrztu.

Co chrzest zmienia w życiu człowieka? Dlaczego chrzci się małe dzieci? Czy to nie wbrew ich wolności? Czy każdy może chrzcić?Jak wygląda ważny chrzest? Co to znaczy być rodzicem chrzestnym i jakie są wymagania wobec kandydatów? Czy bez chrztu można zostać zbawionym? Co z dziećmi, które zmarły przed chrztem? Co to znaczy, że chrzest wyciska znamię na duszy? Czy chrzest z wody można czymś zastąpić?

Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi z p. dr Elżbietą Wiater, teologiem, bioetykiem i historykiem, publicystką i autorką wielu książek, redaktorką Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec.

S02E05 – Namaszczenie chorych: czy tylko przed śmiercią?

28 lutego 2019 r., ks. Władysław Duda

Kolejne spotkanie w tegorocznym cyklu poświęcone było sakramentowi namaszczenia chorych. W świadomości wielu to jeden z najmniej znanych sakramentów.

Czy sakrament namaszczenia jest tylko dla umierających? Jakie są jego skutki? Czy można udzielić go osobie nieprzytomnej? Jak przygotować chorego do przyjęcia sakramentu namaszczenia? I jak ma się ten sakrament do coraz bardziej popularnych modlitw o uzdrowienie?

Spotkanie poprowadził ks. Władysław Duda, dyrektor Archidiecezjalnego Zespołu Domowej Opieki Paliatywnej w Warszawie.

S02E04 – Bierzmowanie: nowe otwarcie czy rozstanie?

24 stycznia 2019 r., ks. Michał Lubowicki

Kolejne spotkanie w tegorocznym cyklu poświęcone było sakramentowi bierzmowania, który często nazywany jest momentem pożegnania, bo część ludzi po jego uzyskaniu na wiele lat kończy swój związek z Kościołem.

Ale czy musi tak być? Czy sakrament bierzmowania nie jest raczej nowym początkiem w relacji z Panem Bogiem? Czy sakrament ten jest koniecznie potrzebny do zbawienia? Co traci ten, kto rezygnuje z jego przyjęcia? A może bierzmowanie jest konieczne do tego, aby wziąć ślub kościelny? I co wspólnego z bierzmowaniem ma Duch Święty? Jak żyć tym sakramentem 10, 20 czy 50 lat po jego przyjęciu?

Spotkanie poprowadził ks. Michał Lubowicki z Archidiecezji Warszawskiej, współpracownik portalu Aleteia.pl.

S02E03 – Kapłaństwo: przywilej czy służba?

13 grudnia 2018 r., o. Łukasz Filc OP

Czy kazanie jest wykładnią nauki Kościoła? Czy ksiądz może przestać być księdzem? Jak często zdarza się, że ksiądz jest... wierzący?

Kolejne spotkanie w tegorocznym cyklu poświęcone było sakramentowi święceń. Poprowadził je o. Łukasz Filc OP, duszpasterz akademicki Studni działającej przy naszym klasztorze.

S02E02 – Msza święta: przetrwać czy przeżyć?

29 listopada 2018 r., ks. Michał Lubowicki

Czy Msza Święta musi być nudna? Ile można spóźnić się na Mszę? Kiedy w zasadzie trzeba klęczeć i po co?  

Kolejne spotkanie w tegorocznym cyklu poświęcone było Mszy świętej. Poprowadził je ks. Michał Lubowicki, kapłan Archidiecezji Warszawskiej, współpracownik portalu Aleteia.pl.

S02E01 – Eucharystia: opłatek czy coś więcej?

25 października 2018 r., o. prof. Jacek Salij OP

Czy przyjmowanie Eucharystii jest konieczne do zbawienia? Czy Pan Jezus naprawdę jest w Eucharystii? Jak godnie przyjmować Eucharystię?  

Pierwsze spotkanie w tegorocznym cyklu poświęcone było Eucharystii. Spotkanie poprowadził o. Jacek Salij OP, profesor nauk teologicznych, pisarz i publicysta, jeden z najwybitniejszych polskich teologów katolickich i popularyzatorów wiedzy teologicznej.

Zapraszamy też do przeczytania krótkiej relacji z tego spotkania, która ukazała się na łamach Gościa Warszawskiego.


Edycja 2017/2018


S01E06 – Dusza świata: świętość po świecku?

21 czerwca 2018 r., dr Elżbieta Wiater

"Czym jest dusza w ciele, tym są w świecie chrześcijanie" - czytamy w starożytnym liście do Diogneta. A współcześnie papież Franciszek przypomina i zachęca: "Mamy pokusę, aby sądzić, że świętość jest zarezerwowana tylko dla tych, którzy mają możliwość oddalenia się od zwykłych zajęć, aby poświęcać wiele czasu modlitwie. Ale tak nie jest. Wszyscy jesteśmy powołani, by być świętymi, żyjąc z miłością i dając swe świadectwo w codziennych zajęciach, tam, gdzie każdy się znajduje" (GE 14).

Czy świętość jest w ogóle możliwa? O co w niej chodzi, na czym polega? Jak zostać świętym gotując obiady dla dzieci i przygotowując pliki JPK dla urzędu skarbowego? Czy grzechy i słabości są przeszkodą na drodze do świętości? Czy święty to tylko ten wyniesiony na ołtarze?


S01E05 – Jak czytać Pismo Święte?

26 kwietnia 2018 r., o. Jarosław Krawiec OP

Dostępne w każdej księgarni, obecne na półkach w naszych domach, a jednak... nieczytane. Podczas Mszy w kościele w czasie słuchania czytań nasze myśli często uciekają w różne strony, więc po powrocie do domu trudno nam przypomnieć sobie treść czytań, a niekiedy także i kazania. A jednocześnie zdarza się, że szukamy w Piśmie Świętym odpowiedzi na ważne dla nas pytania - i nie umiemy jej tam odnaleźć. Stajemy też przed pytaniami: dlaczego Kościół uczy tak, a nie inaczej, na jakiej podstawie, gdzie jest źródło?

Jak zatem czytać Pismo Święte? I czy w ogóle jest sens samemu się za nie zabierać, skoro tyle tam treści, warstw, uwarunkowań historycznych, socjologicznych i religijnych? Czy mogę rozumieć Słowo Boże po swojemu? Czy indywidualne czytanie Pisma Świętego może mi przynieść zgubę? I jak słuchać Słowa, aby je prawdziwie słyszeć?


S01E04 – Do nieba bez kolejki?
Dlaczego warto uniknąć czyśćca?

8 marca 2018 r., s. Anna Czajkowska WDC

Jak uczy Katechizm, "każdy grzech, nawet powszedni, powoduje nieuporządkowane przywiązanie do stworzeń, które wymaga oczyszczenia: albo na ziemi, albo po śmierci w stanie nazywanym czyśćcem. (...) Nawrócenie, które pochodzi z żarliwej miłości, może doprowadzić do całkowitego oczyszczenia grzesznika, tak że nie pozostaje już żadna kara do odpokutowania" (KKK 1472).

Nie jest wolą Pana Boga, abyśmy po śmierci szli do czyśćca – ale prosto do nieba. Czyściec istnieje z Bożego miłosierdzia ze względu na naszą ludzką słabość. Przeżywanie czasu tu, na ziemi, w taki sposób, "byle tylko trafić chociaż do czyśćca", jest więc nieroztropnym minimalizmem i rozminięciem się z Bożym powołaniem każdego z nas do świętości. Jak święty Maksymilian Kolbe powinniśmy pragnąć bycia świętymi - i to świętymi jak największymi.

Co zatem zrobić, aby oczyścić się z doczesnych kar za swoje grzechy już teraz? Jak uniknąć czyśćca i móc prosto po śmierci cieszyć się na wieki oglądaniem Bożego oblicza? Na te pytania odpowiadała s. Anna Czajkowska ze zgromadzenia Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych.

Czym różni się pokutowanie od odprawiania pokuty, po co są odpusty i jak z nich korzystać, jaką rolę pełni w naszym życiu przebaczenie, jak może nam pomóc nasza przyjaźń z Maryją, aniołami i świętymi oraz czy w XXI wieku jest jeszcze miejsce na tak bardzo niepopularną ascezę - to niektóre z poruszonych podczas spotkania wątków.

S01E03 – 5 lat pontyfikatu papieża Franciszka

8 lutego 2018 r., o. Stanisław Tasiemski OP

W marcu minie 5 lat pontyfikatu papieża Franciszka. Wiele jego gestów, słów i decyzji budzi w Kościele i poza nim kontrowersje. Oskarża się go o sianie herezji i sprzeniewierzenie się doktrynie Kościoła; publicyści i socjologowie odnotowują w tym samym czasie «efekt Franciszka» - w kościołach pojawiają się osoby, które wcześniej nie czuły się w nich mile widziane.

Wątpliwości dotyczące ewentualnej Komunii św. dla rozwodników i niektórych punktów Amoris laetitia, wypowiedzi (nie tylko te na pokładzie samolotu) pozwalające na szerokie (nad)interpretacje, kontrowersje wobec jednoznacznej postawy papieża wobec uchodźców, zaskakujący wielu ślub pobłogosławiony w samolocie... A jednocześnie: Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, rozszerzenie kompetencji do rozgrzeszania i zdejmowania ekskomuniki z powodu aborcji, powszechnie znane wezwanie, aby zejść z kanapy i pierwsza w dziejach encyklika o ekologii.

Kim jest papież Franciszek? Czy można nie zgadzać się z jego decyzjami i nauczaniem? Czy jego pontyfikat przynosi Kościołowi trwałe owoce? Co robić, gdy znajomość papieskiego nauczania ogranicza się u naszych rozmówców jedynie do - niestety zbyt często nierzetelnych - relacji medialnych?

Na te pytania próbował odpowiedzieć o. Stanisław Tasiemski OP, dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej, watykanista, tłumacz i obserwator całego pontyfikatu papieża Franciszka.


S01E02 – O spowiedzi
nie tylko przedświątecznie

21 grudnia 2017 r., ks. Bartłomiej Pergoł

Czy spowiedź jest w ogóle konieczna? Po co spowiadać się przed księdzem, który też jest grzesznikiem? Jak wyznać grzechy, aby spowiedź była wyczerpująca? O czym powiedzieć trzeba, a jakie szczegóły pominąć? Co jeśli nie mogę otrzymać rozgrzeszenia? I jak to zrobić, aby spowiedź była owocna?

Na te i wiele innych pytań szukamy odpowiedzi korzystając regularnie z sakramentu pojednania - ale nabierają one szczególnego znaczenia w okresie przedświątecznego zabiegania i długich kolejek do konfesjonału. Może lepiej w ogóle machnąć ręką i iść w tym czasie po karpia?

O tym, że jednak warto ustawić się w kolejce do konfesjonału, nie tylko przed Świętami, mówił ks. Bartłomiej Pergoł, notariusz Kurii Warszawskiej, doświadczony duszpasterz i spowiednik z sanktuarium św. Faustyny Kowalskiej przy ul. Żytniej.


S01E01 – Po co być w Kościele,
który ma tyle wad?

23 listopada 2017 r., o. Jacek Szymczak OP

Mało to w Kościele grzechu, hipokryzji i skandali? Mało było przekupnych papieży, rozpychających się łokciami w walce o urzędy biskupów, mało zapatrzonych jedynie we własny komfort proboszczów i nieudolnych katechetów? A jeśli pamiętać, że Kościół to nie tylko duchowni... grzechu widać jeszcze więcej. Po co zatem być w takim Kościele, który ma tyle wad i sam nie dorasta do Ewangelii, którą głosi? Czy nie można prościej, inaczej, bez tego całego bagażu?

Na te i tym podobne pytania starał się odpowiedzieć o. Jacek Szymczak z klasztoru w Gdańsku podczas spotkania 23 listopada 2017 r.