Obserwatorium wiary

Nierzadko słyszymy różne zarzuty ze strony osób, które nie czują się związane z Kościołem – i nie wiemy, jak na nie odpowiadać. W ramach Obserwatorium wiary chcemy przyglądać się własnej wierze i temu, czego naucza Kościół, aby umieć podejmować rozmowę z osobami, które na swój sposób szukają Pana Boga i czekają na kogoś, kto pomoże im się z Nim oswoić. A kimś takim może być każdy z nas!

Najbliższe spotkania: 21 marca 2024 r., 18 kwietnia 2024 r., 16 maja 2024 r., 13 czerwca 2024 r.

Terminy mogą ulec zmianie.

Więcej informacji – na naszym facebooku.


Edycja 2023/2024

W siódmej edycji chcemy zaproponować spotkania dotyczące obecnie aktualnych pytań i wyzwań dla naszej wiary, przed jakimi stajemy w codzienności. Trzymajcie rękę na pulsie i śledźcie nasze zaproszenia!


S07E04 – Niech stanie się Biblia!

11 stycznia 2024 r., dr Bartłomiej Sokal

Doktor Bartłomiej Sokal, biblista, teolog i badacz Pisma Świętego oraz języków semickich, zabrał nas w fascynującą podróż po historii i znaczeniu Biblii, rozwiewając wiele zagadek i odpowiadając na kluczowe pytania dotyczące najważniejszych tekstów chrześcijańskich. Starał się odpowiedzieć na kluczowe pytania o Źródło, o to, jakie procesy i wydarzenia historyczne wpłynęły na powstanie Biblii, jaką rolę odgrywały różne kultury i języki w jej kształtowaniu oraz jak należy rozumieć pojęcie natchnienia w kontekście biblijnym.


S07E03 – Reportaż z Betlejem

14 grudnia 2023 r., dr Bartłomiej Sokal

Na trzecim w tym cyklu spotkaniu próbowaliśmy "odczarować" i lepiej zrozumieć symbolikę Bożego Narodzenia. Pomagał nam w tym dr Bartłomiej Sokal, teolog, biblista, wykładowca akademicki, który omówił szereg ważnych kwestii związanych z historią narodzenia Jezusa Chrystusa.


S07E02 – Biznes po katolicku

16 listopada 2023 r., Piotr Szlązak

Gościem spotkania był Piotr Szlązak, członek Towarzystw Biznesowych, przedsiębiorca, a także szczęśliwy ojciec uhonorowany tytułem „Tata Roku” przez społeczność tato.net. Punktem wyjścia do rozmowy była próba odpowiedzi na pytanie o to, jak etyka chrześcijańska i biznes mogą iść w parze oraz w jaki sposób chrześcijaństwo może wpływać na kształtowanie modeli zarządzania, decyzji strategicznych, a także codziennych praktyk w biznesie.


S07E01 – Ścieżki nadziei

19 października 2023 r., Magdalena Wolnik-Mierzwa

Naszym gościem była p. Magdalena Wolnik-Mierzwa, z wykształcenia socjolog, od lat zaangażowana w działalność na rzecz ludzi znajdujących się na marginesie społeczeństwa. Koordynuje działania ⁠wspólnoty ⁠Sant’Egidio⁠, która stała się miejscem spotkań dla wielu ludzi, niezależnie od ich pochodzenia, religii czy statusu społecznego. Dzięki inicjatywom podejmowanym przez Wspólnotę osoby bezdomne, uchodźcy czy seniorzy odnajdują wsparcie, poczucie wspólnoty i nową nadzieję.


Edycja 2022/2023

Szósta edycja spotkań będzie pełna niespodzianek. Co miesiąc postaramy się zaprosić kolejnego gościa, który przybliży nam nowy temat związany z naszą wiarą, budowaniem relacji z Bogiem i poznawaniem nauczania Kościoła.


S06E09 – Zaufaj

15 czerwca 2023 r., dr Monika Górska

Podczas ostatniego spotkania w tej edycji o tym, jak uwolnić się od lęku i stresu i żyć miłością, mówiła p. dr Monika Górska, reżyserka, dziennikarka, autorka książki "Zaufaj", czołowa ekspertka storytellingu w Polsce.


S06E08 – Gimnastyka na modlitwie

11 maja 2023 r., o. Maciej Biskup OP

Ojciec Maciej Biskup OP, duszpasterz i rekolekcjonista, podpowiadał, czy i w jaki sposób nasze ciało i emocje mogą współtworzyć modlitwę.


S06E07 – 15 obietnic Maryi

20 kwietnia 2023 r., o. Michał Szałkowski OP

Nasz gość, o. Michał Szałkowski OP, duszpasterz i teolog, opiekun grup maryjnych i asystent Żywego Różańca w Archidiecezji Warszawskiej, opowiadał o obietnicach Maryi dla odmawiających i szerzących różaniec, przekazanych bł. Alanowi de la Roche.


S06E06 – Duchowe lenistwo

16 marca 2023 r., o. dr Radosław Broniek OP

Tym razem nasz gość, o. dr Radosław Broniek OP, duszpasterz i teolog, wicedyrektor Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach, przybliżał słuchaczom wskazówki Ewagriusza z Pontu, mnicha z IV wieku, jak radzić sobie z duchowym lenistwem.

Teksty towarzyszące wykładowi do pobrania tutaj (kliknij).


S06E05 – Liturgia przestrzenią zbawienia

9 lutego 2023 r., dr Paweł Milcarek

O tym, że w liturgii mieści się wszystko, czego potrzebujemy do zbawienia, mówił p. dr Paweł Milcarek – filozof i publicysta, założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Christianitas”, autor wielu książek, m.in. „Historia Mszy: przewodnik po dziejach liturgii rzymskiej”.


S06E04 – Wierzący w żałobie

19 stycznia 2023 r., dr Barbara Smolińska

O przeżywaniu straty, doświadczeniu śmierci bliskich osób i o tym, jak dobrze przygotować się do własnej śmierci, mówiła p. dr Barbara Smolińska.

Nasz gość to doktor nauk humanistycznych, psychoterapeutka i szefowa Pracowni Dialogu działającej w Warszawie przy ul. Freta. W 2014 r. wygłosiła – wraz z o. Łukaszem Kubiakiem OP – rekolekcje o umieraniu, ich dźwiękowy zapis można znaleźć tutaj.


S06E03 – Kobiety, które kocha Bóg

15 grudnia 2022 r., dr Maria Miduch

O odwadze, sprawiedliwości i samotności mówiła p. dr Maria Miduch.

Doktor Maria Miduch to teolożka, wykładowczyni zagadnień biblijnych i języka hebrajskiego w seminarium salezjanów w Krakowie. Należy do Stowarzyszenia Biblistów Polskich, jest zaangażowana w inicjatywę TJCII Polska. Opublikowała kilka książek, między innymi: Biografia Syna Bożego; Kobiety, które kochał Bóg; Oddech Boga. Modlitwa ludzi Biblii.


S06E02 – Szczęśliwi jak ubodzy?

24 listopada 2022 r., o. Radosław Więcławek OP

O tym, co kryje w sobie błogosławieństwo sprzed 2000 lat, mówił o. Radosław Więcławek OP.

Nasz gość, zanim wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego, ukończył ekonomię na UW. Rozpoczął także studia z filologii klasycznej, które ukończył już w Zakonie na UJ. W ramach studiów w Zakonie ukończył także teologię na UPJPII w Krakowie. Jest wirtuozem języków antycznych, co niewątpliwie pomaga w poznawaniu, ale i przekazywaniu treści biblijnych. Autor licznych publikacji, aktywny mediach społecznościowych, autor m.in. serii „Czego nie przeczytacie w Biblii” na kanale youtube’owym dominikanie.pl


S06E01 – O miłości mocniejszej od śmierci

20 października 2022 r., s. Anna Czajkowska WDC

Czujemy się związani z naszymi bliskimi nawet po ich odejściu z tego świata – ale czy wiemy, jak im pomagać?

Naszym gościem była s. Anna Czajkowska ze zgromadzenia Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych, autorka książek poruszających tę tematykę, odpowiedzialna za dzieło Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym z siedzibą w Częstochowie, obecne w wielu parafiach na terenie Polski i poza jej granicami. Siostry Wspomożycielki, zgodnie z charyzmatem Założyciela, bł. Honorata Koźmińskiego, mają nie tylko same modlić się za zmarłych cierpiących w czyśćcu, ale także poprzez apostolstwo zachęcać innych, zwłaszcza świeckich, by włączyli się do dzieła pomocy cierpiącym w czyśćcu.


Edycja 2021/2022

Ramy tematyczne dla kolejnego, piątego już sezonu spotkań z cyklu Obserwatorium wiary będzie wyznaczać Katechizm Kościoła katolickiego, a konkretnie dział pierwszy części trzeciej, który jest zatytułowany "Powołanie człowieka: życie w Duchu Świętym". Będziemy poruszać m.in. takie tematy, jak powołanie do szczęścia, wolność, moralność, sumienie, uczestnictwo chrześcijani w życiu społecznym.

Spotkania w tym roku prowadził o. dr Janusz Pyda OP, teolog i filozof, członek Instytutu Tomistycznego. Kazania wygłoszone przez o. Janusza na Służewie można znaleźć na stronie internetowej klasztoru.

Spotkania będą dwuczęściowe: najpierw o. Janusz wprowadzi nas w temat spotkania, opierając się na nauczaniu Kościoła, a następnie przejdziemy do dyskusji, w której każdy będzie mógł zabrać głos.


S05E07 – O wierze, nadziei i miłości

23 czerwca 2022 r., o. Janusz Pyda OP

O cnotach teologalnych, a więc o wierze, nadziei i miłości – w oparciu o nauczanie Katechizmu Kościoła katolickiego.


S05E06 – O cnotach

7 kwietnia 2022 r., o. Janusz Pyda OP

Jak upodobnić się do Boga w XXI wieku? O cnotach słów kilka. Lub trochę więcej niż kilka.


S05E05 – O sumieniu moralnym

10 marca 2022 r., o. Janusz Pyda OP

Czy nasze sumienie może się mylić? Czy warto słuchać go w każdej sytuacji?


S05E04 – O moralności uczuć

24 lutego 2022 r., o. Janusz Pyda OP

Czy i w jaki sposób nasze uczucia podlegają ocenie moralnej? Czy mają wpływ na moralną wartość naszych czynów?


S05E03 – O źródłach moralności

20 stycznia 2022 r., o. Janusz Pyda OP

Co decyduje o moralnym charakterze naszych uczuć i czynów w XXI wieku?


S05E02 – Czy człowiek naprawdę jest wolny?

16 grudnia 2021 r., o. Janusz Pyda OP

Czy jesteśmy wolni? Czy to znaczy, że możemy robić wszystko? Czy wiara w Boga nie odbiera nam wolności? I czy nasza wolność jest warunkiem naszego zbawienia?


S05E01 – Czy mamy prawo do szczęścia?

18 listopada 2021 r., o. Janusz Pyda OP

Pierwsze spotkanie w tegorocznym cyklu było próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy mamy prawo do szczęścia i co to oznacza. Czy szczęście to coś chwilowego? Czy można być szczęśliwym poza relacją z Bogiem? I czy wystarczy być dobrym człowiekiem, aby być szczęśliwym?


Edycja 2020/2021

W tym roku comiesięczne spotkania, które będą odbywały się na żywo i będą transmitowane w internecie, będą okazją do zgłębienia kolejnych treści katolickiego wyznania wiary, które składamy co niedziela podczas Mszy świętej.

Przewodnikiem po treściach Credo był o. Rafał Szymko OP, teolog i duszpasterz młodzieży, autor kilku serii rozważań prezentowanych na kanale youtube'owym dominikanie.pl

S04E08 – Kościół święty, powszechny,
apostolski... czyli jaki?

17 czerwca 2021 r., o. Rafał Szymko OP

Ostatni fragment wyznania wiary zaczynamy od czterech przymiotów Kościoła: jeden, święty, powszechny i apostolski. Jak powinniśmy je rozumieć? Święty Tomasz w wykładzie Składu Apostolskiego "powszechność" opisuje następująco: "Kościół jest powszechny, ponieważ obejmuje ludzi wszelkiego stanu. Nikogo nie odrzuca: ani pana, ani sługi, ani mężczyzny, ani kobiety". Mówimy też, że oczekujemy życia wiecznego. Akwinata opisuje je w następujący sposób: "Polega ono przede wszystkim na połączeniu się człowieka z Bogiem [...] To połączenie polega na pełni kontemplacji [...] Następnie polega na najwyższym uwielbieniu Boga [...] Dalej na pełnym zaspokojeniu pragnień".


S04E07 – Od Ojca i Syna pochodzi

27 maja 2021 r., o. Rafał Szymko OP

Kilka dni po uroczystości Zesłania Ducha Świętego mówiliśmy o kolejnym fragmencie Credo, które właśnie do Niego się odnosi. Co niedzielę mówimy, że Duch od Ojca i Syna pochodzi. Czy to oznacza, że jest podległy Ojcu i Synowi, czy jest na równi z Nimi, a może jednak jest ponad, skoro mówimy, że jest Panem i Ożywicielem? Jak Duch mówi przez proroków?


S04E06 – Powtórnie przyjdzie, aby sądzić

22 kwietnia 2021 r., o. Rafał Szymko OP

Św. Tomasz z Akwinu twierdził, że wniebowstąpienie Jezusa było czymś jak najbardziej racjonalnym, „jest bowiem czymś naturalnym, że każdy wraca tam, skąd wziął początek”. Czy jednak dla nas ma ono jakiekolwiek znaczenie? W kontekście ponownego przyjścia Jezusa na końcu czasów rozważaliśmy między innymi słowa, które czytamy w Dziejach Apostolskich: „Bóg ustanowił Go sędzią żywych i umarłych”. Czy powinniśmy się obawiać czasu, kiedy Jezus przyjdzie, aby sądzić?


S04E05 – Przez ukrzyżowanie
do zmartwychwstania

18 marca 2021 r., o. Rafał Szymko OP

Czy było konieczne, żeby Chrystus za nas cierpiał? Sam Pan Jezus mówi jednemu ze swoich uczniów: "Czy myślisz, że nie mógłbym wezwać na pomoc mojego Ojca, a dałby Mi zaraz więcej niż dwanaście legionów anielskich?" Czy wspominany Piłat jest głównym odpowiedzialnym za śmierć Jezusa, czy może - jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego - "to nie złe duchy ukrzyżowały Go, lecz to ty wraz z nimi Go ukrzyżowałeś i krzyżujesz nadal przez upodobanie w wadach i grzechach"?


S04E04 – Jak Bóg stał się człowiekiem?

28 stycznia 2021 r., o. Rafał Szymko OP

Święty Tomasz z Akwinu, którego Kościół wspominał właśnie w dzień naszego czwartego spotkania, napisał: „Nie wystarczy chrześcijaninowi wierzyć w Syna Bożego; jest również konieczne, by przyjąć Jego wcielenie”. Rozważaliśmy zatem kolejne słowa Credo: „On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem”.


S04E03 – Kiedy urodził się Bóg?

17 grudnia 2020 r., o. Rafał Szymko OP

Grudniowe spotkanie poświęcone było szukaniu odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę wyznajemy mówiąc, że wierzymy w Jezusa Chrystusa, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami? Kiedy urodził się Bóg i czy na pewno 25 grudnia 2020 lat temu? Jak to możliwe, że Bóg się rodzi, jak to śpiewamy w okresie Bożego Narodzenia? Jak mówi Katechizm, "wierzymy i wyznajemy, że Jezus z Nazaretu, urodzony jako Żyd z córki Izraela w Betlejem (...) jest odwiecznym Synem Bożym, który stał się człowiekiem".


S04E02 – Bóg jako Stworzyciel?

26 listopada 2020 r., o. Rafał Szymko OP

Drugie spotkanie poświęcone było szukaniu odpowiedzi na pytanie, co to znaczy, że Bóg jest Stworzycielem? Jak mówi Katechizm, "wierzymy, że Bóg stworzył świat według swojej mądrości. Świat nie powstał w wyniku jakiejś konieczności, ślepego przeznaczenia czy przypadku. Wierzymy, że pochodzi z wolnej woli Boga, który chciał dać stworzeniom uczestnictwo w swoim bycie, w swojej mądrości i dobroci".


S04E01 – Credo: zacznijmy od początku

22 października 2020 r., o. Rafał Szymko OP

Od początku Kościół wyrażał i przekazywał swoją wiarę w krótkich i normatywnych dla wszystkich formułach. Już dość wcześnie Kościół chciał także zebrać to, co istotne dla jego wiary, w organicznych i uporządkowanych streszczeniach, przeznaczonych przede wszystkim dla kandydatów do chrztu.


Edycja 2019/2020

S03E04 – O tajemnicy cierpienia

9 stycznia 2020 r., o. dr hab. Mateusz Przanowski OP

Często sami zadajemy lub słyszymy pytanie o to, jaki sens ma ludzkie cierpienie. Czy Bóg chce zła? Czy to On jest sprawcą krzywdy, straty, chorób i śmierci? Po co jest cierpienie? Czy może z niego płynąć jakiekolwiek dobro? Jak przeżywać je po chrześcijańsku?

Na te niełatwe pytania szukaliśmy odpowiedzi wraz z o. dr. hab. Mateuszem Przanowskim OP, dyrektorem Instytutu Tomistycznego.


S03E03 – Kato-fejki, czyli jak żyć?
O komunikacji w Kościele

19 grudnia 2019 r., Dawid Gospodarek

O tym, jak funkcjonować wśród rozmaitych fake newsów i przekłamań dotyczących Kościoła i o komunikacji w samym Kościele mówił Dawid Gospodarek, dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej, publicysta i redaktor. Nasz gość podpowiadał także, gdzie i w jaki sposób weryfikować różne medialne doniesienia - i jak nie stracić z oczu tego, co najważniejsze w wierze.

Ze względu na tematykę spotkanie miało charakter warsztatowy i wyjątkowo nie było rejestrowane.


S03E02 – Czy Bóg stworzył świat w 6 dni?
czyli o granicach wiary i nauki

21 listopada 2019 r., o. dr Mariusz Tabaczek OP

Czy Pismo święte może zawierać treści sprzeczne z nauką, a odkrycia współczesnych dyscyplin badawczych mogą podważać naukę Kościoła? Czy teologia i nauki szczegółowe są dla siebie zagrożeniem, czy mogą ze sobą współpracować? I jak to było z tym stworzeniem świata w 6 dni?

Na te i inne pytania odpowiadał o. dr Mariusz Tabaczek OP, członek Instytutu Tomistycznego w Warszawie, dyrektor Studium Dominicanum, teolog.


S03E01 – Gdybym był bogaty
czyli finanse po Bożemu

24 października 2019 r., Elżbieta i Mirosław Wrotek

Czy katolik może być bogaty? Jak zarządzać finansami po Bożemu? Jaką rolę pieniądze powinny odgrywać w relacjach małżeńskich i w życiu rodzinnym?

Na te i inne pytania pomogli nam odpowiedzieć Elżbieta i Mirosław Wrotek. Są małżeństwem od 1988 roku, rodzicami od 1998 roku. Związani z Ruchem Światło-Życie, członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, służą małżeństwom w Domowym Kościele, rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie, m.in. organizując i prowadząc rekolekcje dla małżeństw na temat „Jedność małżeńska a finanse” oraz seminarium „Finanse po Bożemu”. Są liderami i wykładowcami Edukacja Finansowa CROWN. Prowadzą kursy finansowe Crown oraz kursy dla narzeczonych „Radość i nadzieja”, spotkania biblijne z cyklu „Boże rozwiązania” oraz wykłady dla rodziców „Jak wychowywać dzieci do odpowiedzialności finansowej”.


Edycja 2018/2019

W drugiej edycji #ObserwatoriumWiary mówiliśmy  o 7 cudach świata – sakramentach, które otrzymujemy w Kościele.

S02E08 – Małżeństwo: kajdany czy skrzydła?

4 czerwca 2019 r., o. Mirosław Pilśniak OP

Czy to sakrament dla każdego? Jak dobrze go przyjąć, a potem żyć nim przez całe życie? Dlaczego małżeństwo jest w ogóle sakramentem i co to oznacza?

Dzięki pomocy o. Mirosława Pilśniaka OP, duszpasterza narzeczonych i małżeństw, który pracuje w klasztorze przy ul. Freta w Warszawie, mogliśmy poznać odpowiedzi na te i inne pytania.

S02E07 – Spowiedź: sakrament umarłych?

25 kwietnia 2019 r., o. dr Jarosław Głodek OP

Tym razem spotkanie poświęcone było sakramentowi spowiedzi.

Czy spowiedź to jedynie duchowa pralnia, z której wychodzimy oczyszczeni? Jak doświadczyć Bożego miłosierdzia w konfesjonale? Jak to możliwe, że Bóg gładzi nasze grzechy? I po co jeszcze pokuta?

Odpowiedzi szukaliśmy razem z o. dr. Jarosławem Głodkiem OP, duszpasterzem z klasztoru przy ul. Freta.

S02E06 – Chrzest: z tradycji czy na wieczność?

28 marca 2019 r., p. dr Elżbieta Wiater

Kolejne spotkanie poświęcone było sakramentowi chrztu.

Co chrzest zmienia w życiu człowieka? Dlaczego chrzci się małe dzieci? Czy to nie wbrew ich wolności? Czy każdy może chrzcić?Jak wygląda ważny chrzest? Co to znaczy być rodzicem chrzestnym i jakie są wymagania wobec kandydatów? Czy bez chrztu można zostać zbawionym? Co z dziećmi, które zmarły przed chrztem? Co to znaczy, że chrzest wyciska znamię na duszy? Czy chrzest z wody można czymś zastąpić?

Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi z p. dr Elżbietą Wiater, teologiem, bioetykiem i historykiem, publicystką i autorką wielu książek, redaktorką Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec.

S02E05 – Namaszczenie chorych: czy tylko przed śmiercią?

28 lutego 2019 r., ks. Władysław Duda

Kolejne spotkanie poświęcone było sakramentowi namaszczenia chorych. W świadomości wielu to jeden z najmniej znanych sakramentów.

Czy sakrament namaszczenia jest tylko dla umierających? Jakie są jego skutki? Czy można udzielić go osobie nieprzytomnej? Jak przygotować chorego do przyjęcia sakramentu namaszczenia? I jak ma się ten sakrament do coraz bardziej popularnych modlitw o uzdrowienie?

Spotkanie poprowadził ks. Władysław Duda, dyrektor Archidiecezjalnego Zespołu Domowej Opieki Paliatywnej w Warszawie.

S02E04 – Bierzmowanie: nowe otwarcie czy rozstanie?

24 stycznia 2019 r., ks. Michał Lubowicki

Kolejne spotkaniepoświęcone było sakramentowi bierzmowania, który często nazywany jest momentem pożegnania, bo część ludzi po jego uzyskaniu na wiele lat kończy swój związek z Kościołem.

Ale czy musi tak być? Czy sakrament bierzmowania nie jest raczej nowym początkiem w relacji z Panem Bogiem? Czy sakrament ten jest koniecznie potrzebny do zbawienia? Co traci ten, kto rezygnuje z jego przyjęcia? A może bierzmowanie jest konieczne do tego, aby wziąć ślub kościelny? I co wspólnego z bierzmowaniem ma Duch Święty? Jak żyć tym sakramentem 10, 20 czy 50 lat po jego przyjęciu?

Spotkanie poprowadził ks. Michał Lubowicki z Archidiecezji Warszawskiej, współpracownik portalu Aleteia.pl.

S02E03 – Kapłaństwo: przywilej czy służba?

13 grudnia 2018 r., o. Łukasz Filc OP

Kolejne spotkanie poświęcone było sakramentowi święceń. Poprowadził je o. Łukasz Filc OP, duszpasterz akademicki Studni działającej przy naszym klasztorze.


S02E02 – Msza święta: przetrwać czy przeżyć?

29 listopada 2018 r., ks. Michał Lubowicki

Czy Msza Święta musi być nudna? Ile można spóźnić się na Mszę? Kiedy w zasadzie trzeba klęczeć i po co?  

Kolejne spotkanie poświęcone było Mszy świętej. Poprowadził je ks. Michał Lubowicki, kapłan Archidiecezji Warszawskiej, współpracownik portalu Aleteia.pl.

S02E01 – Eucharystia: opłatek czy coś więcej?

25 października 2018 r., o. prof. Jacek Salij OP

Czy przyjmowanie Eucharystii jest konieczne do zbawienia? Czy Pan Jezus naprawdę jest w Eucharystii? Jak godnie przyjmować Eucharystię?  

Pierwsze spotkanie poświęcone było Eucharystii. Spotkanie poprowadził o. Jacek Salij OP, profesor nauk teologicznych, pisarz i publicysta, jeden z najwybitniejszych polskich teologów katolickich i popularyzatorów wiedzy teologicznej.

Zapraszamy też do przeczytania krótkiej relacji z tego spotkania, która ukazała się na łamach Gościa Warszawskiego.


Edycja 2017/2018


S01E06 – Dusza świata: świętość po świecku?

21 czerwca 2018 r., dr Elżbieta Wiater

"Czym jest dusza w ciele, tym są w świecie chrześcijanie" - czytamy w starożytnym liście do Diogneta. A współcześnie papież Franciszek przypomina i zachęca: "Mamy pokusę, aby sądzić, że świętość jest zarezerwowana tylko dla tych, którzy mają możliwość oddalenia się od zwykłych zajęć, aby poświęcać wiele czasu modlitwie. Ale tak nie jest. Wszyscy jesteśmy powołani, by być świętymi, żyjąc z miłością i dając swe świadectwo w codziennych zajęciach, tam, gdzie każdy się znajduje" (GE 14).

Czy świętość jest w ogóle możliwa? O co w niej chodzi, na czym polega? Jak zostać świętym gotując obiady dla dzieci i przygotowując pliki JPK dla urzędu skarbowego? Czy grzechy i słabości są przeszkodą na drodze do świętości? Czy święty to tylko ten wyniesiony na ołtarze?


S01E05 – Jak czytać Pismo Święte?

26 kwietnia 2018 r., o. Jarosław Krawiec OP

Dostępne w każdej księgarni, obecne na półkach w naszych domach, a jednak... nieczytane. Podczas Mszy w kościele w czasie słuchania czytań nasze myśli często uciekają w różne strony, więc po powrocie do domu trudno nam przypomnieć sobie treść czytań, a niekiedy także i kazania. A jednocześnie zdarza się, że szukamy w Piśmie Świętym odpowiedzi na ważne dla nas pytania - i nie umiemy jej tam odnaleźć. Stajemy też przed pytaniami: dlaczego Kościół uczy tak, a nie inaczej, na jakiej podstawie, gdzie jest źródło?

Jak zatem czytać Pismo Święte? I czy w ogóle jest sens samemu się za nie zabierać, skoro tyle tam treści, warstw, uwarunkowań historycznych, socjologicznych i religijnych? Czy mogę rozumieć Słowo Boże po swojemu? Czy indywidualne czytanie Pisma Świętego może mi przynieść zgubę? I jak słuchać Słowa, aby je prawdziwie słyszeć?


S01E04 – Do nieba bez kolejki?
Dlaczego warto uniknąć czyśćca?

8 marca 2018 r., s. Anna Czajkowska WDC

Jak uczy Katechizm, "każdy grzech, nawet powszedni, powoduje nieuporządkowane przywiązanie do stworzeń, które wymaga oczyszczenia: albo na ziemi, albo po śmierci w stanie nazywanym czyśćcem. (...) Nawrócenie, które pochodzi z żarliwej miłości, może doprowadzić do całkowitego oczyszczenia grzesznika, tak że nie pozostaje już żadna kara do odpokutowania" (KKK 1472).

Nie jest wolą Pana Boga, abyśmy po śmierci szli do czyśćca – ale prosto do nieba. Czyściec istnieje z Bożego miłosierdzia ze względu na naszą ludzką słabość. Przeżywanie czasu tu, na ziemi, w taki sposób, "byle tylko trafić chociaż do czyśćca", jest więc nieroztropnym minimalizmem i rozminięciem się z Bożym powołaniem każdego z nas do świętości. Jak święty Maksymilian Kolbe powinniśmy pragnąć bycia świętymi - i to świętymi jak największymi.

Co zatem zrobić, aby oczyścić się z doczesnych kar za swoje grzechy już teraz? Jak uniknąć czyśćca i móc prosto po śmierci cieszyć się na wieki oglądaniem Bożego oblicza? Na te pytania odpowiadała s. Anna Czajkowska ze zgromadzenia Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych.

Czym różni się pokutowanie od odprawiania pokuty, po co są odpusty i jak z nich korzystać, jaką rolę pełni w naszym życiu przebaczenie, jak może nam pomóc nasza przyjaźń z Maryją, aniołami i świętymi oraz czy w XXI wieku jest jeszcze miejsce na tak bardzo niepopularną ascezę - to niektóre z poruszonych podczas spotkania wątków.

S01E03 – 5 lat pontyfikatu papieża Franciszka

8 lutego 2018 r., o. Stanisław Tasiemski OP

W marcu 2018 r. minęło 5 lat pontyfikatu papieża Franciszka. Wiele jego gestów, słów i decyzji budzi w Kościele i poza nim kontrowersje. Oskarża się go o sianie herezji i sprzeniewierzenie się doktrynie Kościoła; publicyści i socjologowie odnotowują w tym samym czasie «efekt Franciszka» - w kościołach pojawiają się osoby, które wcześniej nie czuły się w nich mile widziane.

Wątpliwości dotyczące ewentualnej Komunii św. dla rozwodników i niektórych punktów Amoris laetitia, wypowiedzi (nie tylko te na pokładzie samolotu) pozwalające na szerokie (nad)interpretacje, kontrowersje wobec jednoznacznej postawy papieża wobec uchodźców, zaskakujący wielu ślub pobłogosławiony w samolocie... A jednocześnie: Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, rozszerzenie kompetencji do rozgrzeszania i zdejmowania ekskomuniki z powodu aborcji, powszechnie znane wezwanie, aby zejść z kanapy i pierwsza w dziejach encyklika o ekologii.

Kim jest papież Franciszek? Czy można nie zgadzać się z jego decyzjami i nauczaniem? Czy jego pontyfikat przynosi Kościołowi trwałe owoce? Co robić, gdy znajomość papieskiego nauczania ogranicza się u naszych rozmówców jedynie do - niestety zbyt często nierzetelnych - relacji medialnych?

Na te pytania próbował odpowiedzieć o. Stanisław Tasiemski OP, dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej, watykanista, tłumacz i obserwator całego pontyfikatu papieża Franciszka.


S01E02 – O spowiedzi
nie tylko przedświątecznie

21 grudnia 2017 r., ks. Bartłomiej Pergoł

Czy spowiedź jest w ogóle konieczna? Po co spowiadać się przed księdzem, który też jest grzesznikiem? Jak wyznać grzechy, aby spowiedź była wyczerpująca? O czym powiedzieć trzeba, a jakie szczegóły pominąć? Co jeśli nie mogę otrzymać rozgrzeszenia? I jak to zrobić, aby spowiedź była owocna?

Na te i wiele innych pytań szukamy odpowiedzi korzystając regularnie z sakramentu pojednania - ale nabierają one szczególnego znaczenia w okresie przedświątecznego zabiegania i długich kolejek do konfesjonału. Może lepiej w ogóle machnąć ręką i iść w tym czasie po karpia?

O tym, że jednak warto ustawić się w kolejce do konfesjonału, nie tylko przed Świętami, mówił ks. Bartłomiej Pergoł, notariusz Kurii Warszawskiej, doświadczony duszpasterz i spowiednik z sanktuarium św. Faustyny Kowalskiej przy ul. Żytniej.


S01E01 – Po co być w Kościele,
który ma tyle wad?

23 listopada 2017 r., o. Jacek Szymczak OP

Mało to w Kościele grzechu, hipokryzji i skandali? Mało było przekupnych papieży, rozpychających się łokciami w walce o urzędy biskupów, mało zapatrzonych jedynie we własny komfort proboszczów i nieudolnych katechetów? A jeśli pamiętać, że Kościół to nie tylko duchowni... grzechu widać jeszcze więcej. Po co zatem być w takim Kościele, który ma tyle wad i sam nie dorasta do Ewangelii, którą głosi? Czy nie można prościej, inaczej, bez tego całego bagażu?

Na te i tym podobne pytania starał się odpowiedzieć o. Jacek Szymczak z klasztoru w Gdańsku.