Obserwatorium wiary


Nierzadko słyszymy różne zarzuty ze strony osób, które nie czują się związane z Kościołem - i nie wiemy, jak na nie odpowiadać. W ramach Obserwatorium wiary chcemy przyglądać się własnej wierze i temu, czego naucza Kościół, aby umieć podejmować rozmowę z osobami, które na swój sposób szukają Pana Boga i czekają na kogoś, kto pomoże im się z Nim oswoić. A kimś takim może być każdy z nas!

Zapraszamy na comiesięczne spotkania w klasztorze naszych braci na warszawskim Służewie!

#02 - O spowiedzi
nie tylko przedświątecznie

21 grudnia 2017 r., ks. Bartłomiej Pergoł

Czy spowiedź jest w ogóle konieczna? Po co spowiadać się przed księdzem, który też jest grzesznikiem? Jak wyznać grzechy, aby spowiedź była wyczerpująca? O czym powiedzieć trzeba, a jakie szczegóły pominąć? Co jeśli nie mogę otrzymać rozgrzeszenia? I jak to zrobić, aby spowiedź była owocna?

Na te i wiele innych pytań szukamy odpowiedzi korzystając regularnie z sakramentu pojednania - ale nabierają one szczególnego znaczenia w okresie przedświątecznego zabiegania i długich kolejek do konfesjonału. Może lepiej w ogóle machnąć ręką i iść w tym czasie po karpia?

O tym, że jednak warto ustawić się w kolejce do konfesjonału, nie tylko przed Świętami, mówił ks. Bartłomiej Pergoł, notariusz Kurii Warszawskiej, doświadczony duszpasterz i spowiednik z sanktuarium św. Faustyny Kowalskiej przy ul. Żytniej.


#01 - Po co być w Kościele,
który ma tyle wad?

23 listopada 2017 r., o. Jacek Szymczak OP

Mało to w Kościele grzechu, hipokryzji i skandali? Mało było przekupnych papieży, rozpychających się łokciami w walce o urzędy biskupów, mało zapatrzonych jedynie we własny komfort proboszczów i nieudolnych katechetów? A jeśli pamiętać, że Kościół to nie tylko duchowni... grzechu widać jeszcze więcej. Po co zatem być w takim Kościele, który ma tyle wad i sam nie dorasta do Ewangelii, którą głosi? Czy nie można prościej, inaczej, bez tego całego bagażu?

Na te i tym podobne pytania starał się odpowiedzieć o. Jacek Szymczak z klasztoru w Gdańsku podczas spotkania 23 listopada 2017 r.